WINNERS. September 2022

Best Silent Film

item
Unrep0ached3rd place
Directed by Jonathan Riles
item
Living Room2nd place
Directed by Lilia Scheerder
item
Nameless Mist1st place
Directed by Corrado Menegatti

Best Black&White Film

item
Memories In The Night Wind3rd place
Directed by Daniel Wolters
item
Body Shop2nd place
Directed by Antoine Evans
item
Second Guest1st place
Directed by Jonfo Van Overbeke

Honorable Mention

item
Signs & Symbols3rd place
Directed by Aaron Cleary
item
again and again ...2nd place
Directed by Lutz P. Kayser
item
Wait, Son1st place
Directed by Mike Mullins

Best Mystery Film

item
The Longest Block3rd place
Directed by Antonio Rotunno
item
TMemories In The Night Wind2nd place
Directed by Daniel Wolters
item
SHC: Freak Accident1st place
Directed by Thomas Burke

Best Sci-Fi Film

item
Screengrab3rd place
Directed by Sadie Walton
item
Experience the World - The Train2nd place
Directed by Duro Howard Jr.
item
Beacon1st place
Directed by Andrew Stadler

Best Fantasy Film

item
Satyr3rd place
Directed by Alex Sequera
item
Blood Ties2nd place
Directed by Maxon Hughes
item
SURVIVAL1st place
Directed by Philippe SFEZ

Best Suspens Film

item
A Thirst for Life3rd place
Directed by Antoine Evans
item
THE GOOD SERVANT2nd place
Directed by José Ignacio Diez
item
Wake Up1st place
Directed by Antonio Rotunno

Best Dark Comedy

item
LE cabane dans les bois3rd place
Directed by Benoit MECHINEAU
item
AMERICA UNANSWERED2nd place
Directed by Jessi Gotta, Patrick Shearer
item
Once Upon a Slice in the West1st place
Directed by Kyle Dunbar, Christian Tribuzio

Best Animation Film

item
Eat The Rich3rd place
Directed by Niven Wilson
item
VI2nd place
Directed by Andrea Robles
item
Beacon1st place
Directed by Andrew Stadler

Best Student Film

item
The Night At The Theatre
Directed by Nick Psarros

Best Drama

item
Flight
Directed by Alexandra Totoyeva

Best Music Video

item
A fistful of ground
Directed by Hermes Mangialardo

Best Director

item
Once Upon a Slice in the West
Directed by Directed by Kyle Dunbar, Christian Tribuzio

Best Male Actor

item
DeMented
Directed by Guillermo Cabot

Best Female actor

item
Us or Them
Directed by Traci Loper

Best Horror (under 5 minutes)

item
Plummet3rd place
Directed by Naomi Russell
item
Phombies2nd place
Directed by Manoj Anand
item
Cut to black1st place
Directed by Alejandro Chab

Best Thriller (between 5-15 minutes)

item
Beacon3rd place
Directed by Andrew Stadler
item
Blacked Box2nd place
Directed by Julian V Hampton
item
The Barber1st place
Directed by Sergiy Pudich

Best Horror (between 5-15 minutes)

item
Meatballs3rd place
Directed by Yevgeniya Regent
item
DÆSTRVCTO2nd place
Directed by Joshua Torresvalle Velázquez
item
Two Hours Before1st place
Directed by Roman Osipenko

Best Horror (between 15-25 minutes)

item
The Boogeyman3rd place
Directed by Phil Borg
item
Zombie Resurrection2nd place
Directed by Brad Prime
item
Cycle1st place
Directed by Nazar Balanov

Best Thriller
(under 5 minutes)

item
Bogle
Directed by Crew McBean

Best Thriller
(between 15-25 minutes)

item
FA[R]THER
Directed by Serafeim Chanos

Best Horror Film
(over 25 minutes)

item
The Pit and the Pendulum - a musicabre
Directed by Danny Ashkenasi